Peter Tomi


,,Tvoriť hudbu pre ľudí je pre mňa ako keď pekár pečie chutný chlieb pre ľudí. Milujem túto prácu, pretože je to možnosť ako vyjadriť svoje vnútorne pocity, ale je tu možnosť aj prejaviť záujem o rôzne spolupráce, čo vedie v mnohých prípadoch okrem zaujímavých projektov aj ku skvelým priateľstvám." Peter Tomi


Študoval na štátnom Konzervatóriu v Košiciach odbor klavír. Na Pražskom Konzervatóriu Jaroslava Ježka bol prijatý na kompozíciu a jazzový klavír.
Pracoval vo viacerých základných umeleckých školách a konzervatóriách v Košiciach.


Rozhovor s Petrom Tomim:

Čo považuješ za svoje najväčšie úspechy?

Za najväčšie úspechy považujem nahranie dvoch albumov so svojou kapelou, na ktorom som sa kompozične prejavil do značnej miery. Víťazstvo na speváckej a autorskej súťaži Košický zlatý poklad, v roku 2008, víťazstvo na súťaži autorských diel v Banskej Bystrici, výhra gitarovej súťaže v klasickej hudbe a udelenie ceny za improvizačne schopnosti na medzinárodnom festivale v Brne.

Ako dlho sa venuješ hudbe?

Hudbe sa už venujem od útleho detstva najprv som začal ako päť ročný hrať na gitare potom ako sedemročný som dostal k narodeninám akordeón ako deväť ročný som sa začal venovať klavírovaniu, čo ma chytilo až tak, že som ako dieťa vymenil detské ihriská za hudbu. Hoc sa hudbe profesionálne venujem už vyše pätnásť rokov, stále tu vidím veľké rezervy, čo sa týka presadenia sa na tomto malom preťaženom trhu s vlastnou tvorbou.


Ako si sa dostal k skladaniu piesní:

Ku skladaniu vlastných piesní som sa dostal tak, že sme si na konzervatóriu ako spolužiaci založili kapelu a pustil som sa do tvorby piesní. To dosť obohatilo moje tvorivé skúsenosti a taktiež aj moju hudobnú kariéru. Náš spevák, potom neskôr speváčka, začali písať pekné texty, čo pre mňa ako autora hudby bolo veľkou výhrou. A tak sa to so mnou nieslo potom ďalej. Ponúkol som niekoľko svojich vlastných piesní aj známym i menej známym interpretom, pričom som zostal až do dnes. Ak by som mal spočítať množstvo piesní a skladieb, ktoré som zložil, bolo by to na minimálne 12 až 15 albumov.


Čo ťa na tvorbe pre Crocus Theatre najviac baví:

Na vytváraní skladieb pre Crocus ma baví najmä to, že je to iné než to čomu sa venujem počas celého obdobia svojej hudobnej kariéry. Pre Crocus tvorím piesne do rozprávok. S týmto divadlom spolupracujem už od roku 2015. Nikdy predtým by mi nenapadlo, že budem tvoriť aj takýto žáner hudby. Vďaka spolupráci s divadlom Crocus som mohol potom nadviazať aj iné spolupráce, čo sa týka tvorby piesní pre deti.  Spolupracovať s deťmi a tvoriť pre nich piesne je veľmi príjemná práca pre každého tvorivého i kreatívneho umelca. Čo sa týka spolupráce s divadlom Crocus, som veľmi spokojný aj s tímovou prácou.


Autor hudby v predstaveniach:

Ježibabkovci alebo Popletené kúzla

Žabiak Žofre

Kúzelný Félix

Kačky Rapotačky

Čižmy pána Barnabáša

Baby Ježibaby

Séria rozprávok O čertovi Bublifukovi

Dolar a Bingo

Storočná ježibaba Truda